Pazemes ūdens un tā ieguve
Ūdens, kas ir visas dzīvības pamatelements, dabā atrodas nemitīgā kustībā. No zemes virsmas un okeāniem, pat no Antarktīdas ledājiem tas iztvaiko, uzkrājas atmosfērā un mākoņu veidā, vēju nests, nokļūst tālu prom no savas pirmvietas, lai kā lietus vai sniegs dotu valgmi kādam izslāpušam dabas nostūrim pavisam citā kontinentā. Daļu atmosfēras nokrišņu asimilē augu valsts, daļa ar virsmas noteci nokļūst upēs un ezeros, daļa atkal iztvaiko, bet daļa ūdens iefiltrējas augsnē un nonāk gruntsūdeņos. Latvijā gada vidējo nokrišņu summa parasti ir 650-750 mm robežās, aptuveni trešdaļa no tās nokļūst gruntsūdeņos. Tā kā Saules radiācija pie mums ir paskopa, atmosfērā iztvaiko ievērojami mazāk, un pazemes ūdeņi ik gadus papildinās ar svaigu, praktiski nemineralizētu ūdeni, Ūdens, filtrējoties caur Zemes iežiem, bagātinās ar minerālvielām un top par dzeramo ūdeni gan cilvēkam, gan floras un faunas pasaulei. Pilnīgi pretēji procesi vērojami t.s. arīdā klimata apgabalos, kur nokrišņu ir ievērojami mazāk, Saules aktivitāte lielāka, tāpēc ūdens iztvaikošana dominē pār ūdens infiltrāciju pazemes ūdeņos, tajos formējas iesāļūdeņi vai sāļūdeņi, kuri vairs nav lietojami kā dzeramais ūdens. Šī problēma skar daudzas valstis Āzijā, Āfrikā un Latīņamerikā.
Baltijas valstu reģions ir ļoti bagāts ar pazemes saldūdeni. Atmosfēras ūdens, nokļuvis gruntsūdeņos, turpina filtrēties cauri dažāda litoloģiskā sastāva iežiem uz dziļākiem slāņiem jeb ūdens horizontiem. Ūdens horizontus ģeologi klasificē pēc iežu filtrācijas īpatnībām un ģeohronoloģiskā vecuma. Ūdens ieguve horizontos pārsvarā notiek no smilšakmeņiem vai plaisainiem dolomītiem. Horizontus vienu no otra visbiežāk atdala sprostslāņi ar ļoti vāju ūdens caurlaidību – māli, merģeļi, aleirolīti. Gruntsūdeņos sastopamais ūdens parasti ir bez hidrostatiskā spiediena. No tiem infiltrējies dziļākos horizontos, ūdens jau ir zem spiediena, un šādus pazemes ūdeņus dēvē par artēziskiem. Latvijas teritorijā ir izdalīti 15 artēziskie ūdens horizonti, kuri kopumā veido aktīvās saldūdens apmaiņas zonu līdz 350 m dziļumam un ir Baltijas artēziskā baseina sastāvdaļa. Ģeohronoloģiski tie pārsvarā piesaistīti devona perioda nogulumiežiem, kuru vecums ir 350-400 miljoni gadu. Latvijā visplašāk izmantotie ir augšējā devona Gaujas, Pļaviņu un Daugavas ūdens horizonti. Pēc ķīmiskā sastāva tie ir hidrokarbonātu – kalcija – magnija tipa ūdeņi ar mineralizāciju līdz 0,6 g/l, cietību 5-8 mg-ekv/l un paaugstinātu dzelzs saturu 0,4-1,5 mg/l. Pjezometriskie ūdens līmeņi atkarībā no reljefa urbumos visbiežāk ir robežās 5-20 m no zemes virsmas, zemākajās vietās tie var fontanēt, bet Gaujas senlejas tuvumā ūdens līmenis var būt ļoti zems – 70-90 m no zemes virsmas.
Ūdensieguves urbumi (jeb artēziskās akas, dziļurbumi) visbiežāk ir teleskopiskas uzbūves vertikālas cauruļu konstrukcijas, kas sastāv no ekspluatācijas kolonnas, kura ir iecementēta izurbtajos iežos, un filtra kolonnas, kas caur ekspluatācijas kolonnu ielaista zem tās atsegtajā ūdens horizontā. Urbumos izmantotās caurules var būt plastmasas (PVC), melnā tērauda, nerūsējošā tērauda vai arī pielietota to kombinācija. Intervāls ūdens horizonta iežos, no kura tiek ņemts ūdens, ir aprīkots ar filtru. Tas var būt filtra kolonnas caurules daļa, kura ir vienkārši saperforēta, saperforēta un papildus noklāta ar smalku sietu, tie var būt attiecīga diametra rūpnieciski izgatavoti speciāli spraugu filtri vai arī sieta/spraugu filtri ar grants apbērumu (saukti par Džonsona filtriem). Konkrēta filtra pielietojums atkarīgs no ūdens horizonta litoloģiskās uzbūves un iegūstamā ūdens daudzuma.
Ja no ierīkotā urbuma paredzēts iegūt 100 un vairāk m³/dnn, vai arī vienuviet ierīkoti vairāki urbumi, kuri summāri dod vairāk par 100 m³/dnn, šādu urbumu vai to kopu sauc par pazemes ūdeņu atradni jeb ūdensgūtni. Ar likumdošanas normatīvajiem aktiem noteikts, ka šādā gadījumā nepieciešams papildus veikt hidroģeoloģisko izpēti, datormodelēšanu ieskaitot, lai ar iegūtajiem hidroģeoloģiskajiem parametriem noteiktu pazemes ūdeņu krājumus ilgākam laika posmam (25 gadi) un ekspluatējot nepieļautu to izsīkšanu. Uz iegūto datu bāzes Valsts vides dienests izsniedz lietotājam pazemes ūdeņu atradnes pasi.Ūdensieguves urbumi tiek ierīkoti, izmantojot speciālas mehāniskās urbšanas iekārtas, pielietojot tiešās skalošanas metodi.
Vienkāršākais un arī lētākais variants kā iegūt pazemes ūdeni, ir ierīkot spici. To iespējams ierīkot tikai vietās, kur gruntsūdeņi atrodas smilšainos nogulumos un ūdens līmenis ir tuvu zemes virsmai. Parasti tā ir 50-60 mm diametra tērauda caurule, kuras lejas daļa aprīkota ar sieta filtru. Cauruli ar ūdens sūkņa palīdzību ieskalo smiltī 5-10 m dziļumā un pievieno pie vakuumsūkņa. Taču jāņem vērā, ka gruntsūdeņi nav pasargāti no ķīmiskā un bakteriālā piesārņojuma.